Vybíráme UV lampu

Jak to vidí nehtařka.

Začínáte dělat nehty nebo potřebujete nového pomocníka do salonu? Podle čeho vybrat lampu? Rozhoduje cena nebo parametry? Pojďme se na to podívat.

Hned na začátek je důležité zmínit jak funguje UV záření v lampě. Pro začátečníky důležitá informace, pro zkušenější opakování.

Materiál v UV lampě se vytvrzuje pomocí ultrafialového světla o vlnové délce 365 nanometrů. To odpovídá hodnotám UVA záření (jeho vlnová délka je v rozmezí 400 nm – 315 nm ). Je to 99 % běžného denního světla.

Zářivkové lampy

Nejstarší technologií jsou lampy s UV zářivkami. Jedna má výkon 9 W, v klasické lampě jsou 4, celkový výkon lampy je 36 W. V takové lampě vytvrdíte každou vrstvu – bázi, modelovací, barevnou a vrchní za 2 minuty. U topu klidně i jednou tolik, aby se krásně leskl.

Vzhledem k tomu, že už je na trhu modernější technologie, jsou zářivkové lampy poměrně levné. Nakoupíte do tisícovky. Zářivky mají poměrně krátkou životnost a bude je potřeba čas od času vyměnit.

Jak poznáte že je potřeba vyměnit?
– Top se neleskne ani po šesti minutách vytvrzování
– zářivka je směrem od patice začernalá

TIP: Pokud kupujete takovou lampu na bazaru, pořiďte si rovnou nové zářivky. Je to stejné, jako když si koupíte ojeté auto a vyměníte olej.

CCFL lampy

Zhruba před šesti lety přišla inovace s technologií Cold Cathode Fluorescent Lamp. Klasické UV zářivky byly nahrazeny spirálami se studenou katodou.

Byl to revoluční výrobek, sliboval životnost spirály až 35 tisíc hodin. To je hodně hodin. Všechny nehtařky začaly “přezbrojovat” protože při práci v salonu musely klasické zářivky vyměňovat zhruba po 30 dnech. Spirály s doživotní svítivostí byla velmi lákavá, i když finančně náročnější varianta. Cena nové CCFL lampy se v roce 2014 pohybovala kolem 3 500 Kč.

Jak se později ukázalo, takovou životnost spirály nemají. Oproti klasickým UV zářivkám mají rozhodně delší výdrž, ale ne doživotní. V prodeji se objevily náhradní spirály, ale není úplně snadné provést si jejich výměnu sama.

CCFL lampy seženete jako jednospirálové, se třemi spirálami nebo v kombinaci s LED diodami. Za sebe doporučuji tři spirály a nebo v kombinaci s LEDkami. Mají lépe rozmístěné zdroje světla pro efektivnější vytvrzování.

Výkon CCFL lampy je 48 W. Materiál vytvrdí za 2 minuty. Dnešní ceny se propadly na částku 1 000 – 1 500 Kč. Stále se dají koupit, i když modelů už není tolik na výběr.

TIP: pokud kupujete použitou, sežeňte si náhradní spirálu, prodloužíte životnost a zajistíte si, že gel bude dobře vytvrzený.

Lampy s LED diodami

Jejich velkou výhodou jsou:

  • úspora energie, pracují totiž s poměrně malými hodnotami proudu a napětí
  • dlouhá životnost/svítivost
  • odolnost proti nárazům. To oceníte hlavně pokud lampu potřebujete převážet.
  • lampa je lehká a oproti zářivkové lampě i malá
  • velice rychle se rozsvítí
  • vydrží časté vypínání a zapínání bez obav z prasknutí tepelného vlákna jako u klasických žárovek
  • vytvrzení gelu za 1 minutu

Na co byste si měly dát velký pozor je rozmístění diod v lampě. Dioda totiž svítí v úzkém paprsku pouze v jednom směru! To znamená, že svítí jen na prostor přímo před sebou, nerozptyluje se do stran.

Proto, když si budete vybírat lampu, zaměřte se na to, jak a kde jsou diody umístěné. Ovlivní to správné vytvrzování gelu!

U některých typů lamp nejsou diody v horní části lampy, proto nemůžete vytvrzovat gel na palci zvlášť. Aby se gel na palci dobře vytvrdil, musí být diody přímo nad ním. Nemůžeme spoléhat, že k němu dosvítí diody zezadu.

Na jednom z mých školení základů modeláže na podzim 2019 jsme s kurzistkou řešily problém nedostatečně vytvrzeného gelu na palci.

Při sundávání šablonky se podařilo sundat i gelovou podložku, která se nevytvrdila. Otočila jsem její lampu vzhůru nohama a bylo jasno. Uvnitř lampy bylo málo diod, které byly rozmístěné jen po vnitřním obvodu lampy. Chyběly diody nad vstupem do lampy, aby se dal palec vytvrdit zvlášť.

Cena lampy je ,díky možnosti objednávat z Číny, velmi nízká a pohybuje se už od 600 Kč i v českých e-shopech.

Výkon lampy od 48 W, našla jsem i 54 W. Výhodou je, pokud má přepínač na poloviční výkon, aby gel při vytvrzování tolik nepálil.

Materiál je v LED lampě vytvrzený za minutu. To znamená, že oproti zářivkovým lampám budete mít modeláž vytvrzenou asi o 15 minut rychleji v porovnání s celkovým časem modeláže.

TIP: Než si lampu objednáte, snažte se najít na internetu obrázek, jak jsou diody v konkrétním typu lampy rozmístěné. Předejdete tak problémům s vytvrzením gelu.


Víš, jakou děláš chybu při přípravě nehtů?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.