Proč pálí gel v lampě?!


Na začátek bych ráda řekla, že je to normální. Pálí nás to všechny, ať jsme na straně stolu jako domácí nebo jako hosté. Některé gely pálí víc, jiné méně. Podle mě to nesouvisí s kvalitou gelu.
Nemusí to ani nutně znamenat, že máte propilované nehty až do masa. Ale připouštím, že pokud jste si nehet poranily, strhly nebo se do něj krátce před modeláží praštily, bude to pálit.
Dokonce mám vypozorováno, že úplně stejný gel pálí jednu zákaznici víc než tu, co tu byla před ní. Jak to? Nevím.
Ale mám takové tušení, že by to mohlo souviset s hustotou gelu před vytvrzením, jeho množstvím naneseným na nehet a s jeho vlastnostmi po vytvrzení. Tím myslím, jestli je pružný nebo spíš tvrdší.
A taky, a to je další možnost, prostě s citlivostí zákaznice, která zrovna sedí naproti vám.

Znáte to, jedna ani nehne brvou. Víte, že jí to musí pálit, ale buď si tajně překousla jazyk, abyste to nepoznaly nebo má prostě ruce z kamene a nic necítí.
Jiná zákaznice vyvalí hrůzou oči snad po dvou vteřinách v lampě. Vymrští ruku do vzduchu a divoce s ní mává, aby si popálené prsty zchladila.
Vy, jako nehtařka na to koukáte a doufáte, že to za ty dvě vteřiny stihlo aspoň trochu ztuhnout a nedotvrzená modelovací hmota nebyla vymrštěna na protější okenní tabuli.
Ne, tohle se mi ještě nestalo, ale někdy si to představuju.

Jak tedy na pálení gelu nejlépe reagovat? Někdy je nástup tak rychlý, že nestihnete říct ani „dop.dele to pálí“. Jindy nastupuje teplo pomaleji a v tomto okamžiku je nejlepší ruku vyndat z lampy úplně mimo. Počkat chvilku a pak ruku vrátit zpět. Pokud znovu cítíte teplo, opakujte. Pak už následuje nanášení gelu na další prst a celá sranda se opakuje. No jo.

Co se děje v lampě technicky?
Jde o chemickou reakci, která se nazývá polymerizace. Gel v kelímku obsahuje malé molekuly – monomery, které pod vlivem UV záření vytváří vazby a mění svoje vlastnosti. Gel se stává polymerem – plastem.
Polymerizace má tři fáze.
Iniciaci – fáze, kdy dáváme ruku do lampy. Gel je vystaven UV záření a začínají se štěpit vazby molekul.
Propagaci – to je doba, při které gel tvrdne –  řetězec molekul lavinovitě roste a tady vzniká reakční teplo, které cítíme.
Na konci procesu máme už ruku v lampě minutu až dvě. Nastává fáze terminace, kdy už řetězec molekul neroste – je vytvrzeno. Uf,  snad to nebylo moc složité.

Ve zkratce, aby se vám to líp vysvětlovalo zákaznicím – Vlivem UV záření narůstají v gelu řetězce molekul a mění ho na plast. Při narůstání se uvolňuje reakční teplo, které nás pálí. Po minutě až dvou už dál řetězce nenarůstají, je vytvrzeno.

Děkuji za pozornost, jsem ráda, že jste mě četli.
Jestli vám příspěvek pomohl, dejte mi palec nebo zanechte komentář.
Sdílení povoleno, kopírování ne. Bude mi potěšením.

Žádné komentáře.

Víš, jakou děláš chybu při přípravě nehtů?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.